מכון ויצמן למדע ברחובות ורופאי שירותי בריאות "כללית" הודיעו על שיתוף פעולה במטרה לקדם רפואה מותאמת-אישית וכלים חדשים בטיפול הרפואי; על שיתוף הפעולה סוכם בפגישה שבה השתתפו מדעני מכון ויצמן, רופאים, היועץ המשפטי של "כללית" ומומחי מערכות המידע משני הארגונים. הפגישה נערכה בחסות המרכז הלאומי לרפואה מותאמת אישית, על-שם ננסי וסטיבן גרנד, שהוקם באחרונה במכון ויצמן בהשקעה של כ-120 מיליון דולר. משתתפי המפגש בחנו, בין היתר, דרכים לשימוש מדעי בנתונים הרפואיים והמחקריים של שירותי בריאות כללית.

פרופסור צבי ליבנה, דיקן הפקולטה לביוכימיה במכון ויצמן, אמר: "לשירותי בריאות כללית, ארגון הבריאות הגדול בישראל, המנהל את בריאותם של יותר מ-4.2 מיליון בני-אדם, יש ידע, ניסיון ומידע רפואי בעל ערך רב, שעשוי למנף משמעותית את המחקר הביו-רפואי, ולקדם מחקרים אינטגרטיביים משותפים של מדענים ורופאים. מחקרים אלו יאפשרו פיתוח מודלים חדשים בשירות הרפואי, באמצעות שיתוף פעולה וידע בין מדענים מכל מוסדות המחקר והרפואה בארץ, אשר יזכו בהזדמנות נדירה לביצוע מחקרים ארוכי-טווח בתחום הביו-רפואה המתקדמת".

הקשר בין מכון ויצמן ל"כללית" התאפשר תודות ליוזמתו של ד"ר ליאוניד בקמן, מהמכון הישראלי לחדשנות. נשיא מכון ויצמן, פרופסור דניאל זייפמן, בירך על היוזמה, ואליו הצטרף הרופא הראשי של קופת חולים כללית, פרופסור חיים ביטרמן.

במהלך האירוע שמעו המשתתפים הרצאות בתחומים הקשורים לניהול מידע רפואי. ממכון ויצמן למדע הרצו פרופסור בועז נדלר, על ניתוח סטטיסטי בממדים גבוהים ופרופסור איתן דומני, על דרכים לקבלת פרופיל אישי של סיכוני סרטן. משירותי בריאות כללית הרצו פרופסור רן בליצר על ניתוח נתונים בשירות הקליניקה, פרופסור גד רנרט על אונקולוגיה ורפואה מותאמת אישית, יחיאל גפנר על מערכות המחשוב בכללית, ד"ר שרי דותן גרינברג על מודלים כלכליים ועל פריסת השירותים בכללית ועו"ד יצחק לוי, היועץ המשפטי, על ההיבטים המשפטיים ואפשרויות השימוש במידע גנטי ורפואי.

פרופסור ליבנה אמר, כי שיתוף הפעולה עשוי להוביל להתקדמות מהפכנית במתן שירותי בריאות לחולים, ולהוות מודל למערכות בריאות אחרות בעולם. כמו כן, יתאפשר למדענים ולרופאים מכל מוסדות המחקר והרפואה בארץ לחקור בכלים מתקדמים מחלות מורכבות ובהן סוכרת וסרטן. עיבוד הנתונים עשוי להוביל את המדענים לפתיחת כיווני מחקר חדשים, שיאפשרו בהמשך פיתוח תרופות ושיטות חדשות לאבחון ולטיפול. הוא ציין, כי באחרונה גדל והולך מספרם של הרופאים שמבינים את עולם המחקר המדעי. לדבריו, שיתוף פעולה רב-תחומי מהסוג שיתבצע במיזם החדש יהווה עבורם קרש קפיצה לקידום מחקריהם.