חדשות

טכנולוגיית הדמיה חדשנית: ננו-חלקיקים בתרחיף לאבחון מחלות מעי

השיטה, הנמצאת כעת בפיתוח, אמורה לשפר את האבחון הרפואי נוכח מגבלותיהן של שיטות ההדמיה המקובלות - MRI, CT או אולטרה-סאונד

הדמית המעי (צילום: אילוסטרציה)
הדמית המעי (צילום: אילוסטרציה)

צוות של אוניברסיטת בפאלו בארה"ב דיווח לכתב העת Nature Nanotechnology על פיתוח טכנולוגיית הדמיה חדישה, המבוססת על שימוש בננו-חלקיקים לצורך אבחון מחלות מעי, במיוחד אלו המופיעות במעי הדק. כיום קיים קושי רב לספק הדמיה ברורה לנעשה בחלק זה במערכת העיכול. השימוש בקרני רנטגן, בדיקת MRI או אולטרה-סאונד אמנם מספק הדמיות, אבל קיימות בהן מגבלות רבות.

הרעיון שמפותח במעבדה האמריקאית מבוסס על שימוש בננו-חלקיקים בתרחיף נוזלי (שכבר זכה לכינוי "ננו-מיץ"), במקום השימוש בבריום. המטופל ישתה את החומר הנוזלי החדיש, וכאשר יגיע למעי הדק, הרופאים ישגרו לעבר הננו-חלקיקים קרן לייזר שאיננה גורמת נזק וכך יקבלו תמונה בזמן אמת, שהושגה לא באופן פולשני וברמת דיוק גבוהה.

בדרך זאת יוכלו הרופאים לזהות ולהבין מצבי חולי במערכת העיכול כדי לשפר את הטיפול הנדרש. הדמיה טובה יותר תשפר את ההבנה הרפואית לגבי המחלות השונות לרבות תסמונת המעי הרגיז, מחלת צליאק, מחלת קרוהן וגם בעיות בתנועת המעי (פריסטלזיס) כמו תפקוד לקוי בהתכווצויות השרירים שדוחפים את המזון דרך המעי הדק. לא אחת בעיות מסוג זה הן תופעות לוואי של הפרעות בפעילות בלוטת התריס, סוכרת ופרקינסון.

"השיטה הזו תייעל את שלב האבחון ואת הטיפול", הדגיש פרופסור ג'ונתן לאוול, מומחה בהנדסה ביו-רפואית העומד בראש הפרויקט. בשלב זה כבר נעשתה סדרת ניסויים בעכברי מעבדה לבחינת יעילותה של שיטת ההדמיה החדישה, ובקרוב ייערכו ניסויים קליניים.

לקריאה נוספת לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  צליאק,  המעי הדק,  הדמיה,  ננו-טכנולוגיה,  מעי רגיז,  בריום,  מחלת קרוהן
תגובות
דוד
30.07.2014, 17:12

אם וכאשר הבדיקת הדמייה הזאת תצליח,מתי לדעתכם נראה אותה בישראל?