חדשות

בדיקת סקר חדשה לאיתור סרטן מעי ורקטום אושרה על ידי ה-FDA

Cologuard היא בדיקה לא פולשנית המאתרת המוגלובין ומוטציות ב-DNA בדגימות צואה; מומחים מעריכים כי כ-60% מהמקרים יכולים להימנע

סרטן המעי והרקטום מופיע בדרך כלל אצל אנשים בני 50 ומעלה, ומבין הסרטנים שמצויים אצל גברים ונשים במידה שווה הוא הסרטן השלישי בשכיחותו, והשני ברשימת גורמי התמותה הקשורים בסרטן בארה"ב.

ביצוע בדיקות סקר לאיתור סרטן המעי והרקטום הוא אמצעי יעיל להפחתת התחלואה והתמותה מהמחלה. ה-CDC מעריך, שאילו כל בני ה-50 ומעלה היו מבצעים בדיקות סקר במועד ובהתאם להמלצות, לפחות 60% ממקרי התמותה הקשורים בסרטן מעי-רקטום היו יכולים להימנע.

סרטן המעי-רקטום מתרחש במעי הגס או הרקטום. במרבית המקרים התפתחות של פוליפ מקדימה את הופעת הסרטן. סוגי פוליפים מסויימים הם בעלי סבירות גבוהה יותר להתקדם לסרטן מאשר אחרים.

Cologuard (המיוצרת על ידי Exact Sciences) היא בדיקת סקר שמאתרת נוכחות של המוגלובין בדגימת הצואה או נוכחות של מוטציות מסויימות הקשורות בסרטן ב-DNA של תאים שנושרים מאדנומות במצב מתקדם או מגידולים סרטניים אל תוכן הצואה. מטופלים שמקבלים תוצאה חיובית בבדיקת הסקר צריכים לעבור קולונסקופיה אבחנתית.

ה-FDA הודיע באחרונה על אישורה של הבדיקה. האישור  לא משנה את ההמלצות הקיימות לגבי בדיקות סקר.

היעילות והבטיחות של הבדיקה נבדקו במחקרים קליניים שכללו מעל 10,000 נסקרים. הביצועים של הבדיקה הושוו לבדיקה אימונוהיסטוכימית צואתית (FIT). הביצועים של Cologuard היו טובים יותר באיתור מקרי סרטן ואדנומה: 92% ממקרי הסרטן ו-42% ממקרי האדנומה המוקדמת אותרו באמצעות Cologuard לעומת 74% ו-24% בהתאמה בבדיקת FIT. הבדיקה היתה פחות מדוייקת באיתור מקרים שליליים (אחוז גבוה יותר של תוצאות חיוביות כוזבות).

ערכה: ד"ר שירי אלפרט

נושאים קשורים:  חדשות,  Exact Sciences,  Cologuard,  סרטן מעי-רקטום,  FIT,  פוליפים,  בדיקות סקר,  סרטן מעי,  המוגלובין,  בדיקה מוקדמת
תגובות
09.04.2015, 14:41

האם קופות החולים בישראל מאפשרות בדיקה כזו בחינם ?