פרופסור יואב מינץ, מנהל המרכז לכירורגיה בטכנולוגיות מתקדמות במרכז הרפואי "הדסה" עין כרם, זכה בפרס האיגוד הבינלאומי לחדשנות רפואית. הפרס ניתן לו על פיתוח שיטה חדשנית לטיפול בסוכרת מסוג 2. טקס הענקת הפרס נערך לפני כשבוע בשנגחאי שבסין, בעת שהאיגוד הבינלאומי (SMIT -  (Society for Medical Innovation and Technology קיים את הכנס השנתי שלו.

פרופ' יואב מינץ (צילום: "הדסה")

פרופ' יואב מינץ (צילום: "הדסה")

פרופסור מינץ מנתח בשבע השנים האחרונות חולים בשיטות מתקדמות ופיתח שיטה חדשנית לביצוע מעקף קיבה ללא ניתוח, בשיתוף פעולה עם חברת "איזינוטס" הישראלית. בשיטה זו מוחדרים מגנטים בעזרת אנדוסקופ למעי הדק ולקיבה - ואלו יוצרים כעבור 7 ימים חיבור ביניהם. לאחר מכן מחדירים בלון הסוגר את המעבר לתריסריון.

בשתי פעולות אנדוסקופיות פשוטות אלו ניתן ליצור מעקף קיבה ללא חתכים וללא הרדמה. השיטה מיועדת בשלב זה לריפוי סוכרת מסוג 2 ונמצאת בשלבי פיתוח מתקדמים.

הניסיון העולמי בניתוחים בריאטריים הראה, כי הסוכרת בקרב החולים נעלמת תוך כמה ימים לאחר הניתוח מהסוג הזה - עוד לפני תחילת הירידה במשקל. לכן, היא קשורה כנראה לשינוי האנטומי המבוצע בניתוח ולא רק לירידה במשקל המטופל.

פרופסור מינץ הסביר, שכיום מבצעים מרכזים רפואיים שונים בעולם ניתוח זה גם לחולים סוכרתיים שאינם שמנים ושהושגו בהם תוצאות טובות, "אך לא ברור אם הסיכון הניתוחי מצדיק פעולה כירורגית מסובכת זאת". מטרת השיטה החדשנית שבפיתוח היא להשיג את אותן התוצאות – אך ללא הרדמה, ללא חתכים, ללא כאבים ועם סיכון נמוך בהרבה מהמקובל היום בניתוח.