חדשות

פיתוח ישראלי: תרומת זרע אחת תספיק ל-15 טיפולי הפריה חוץ-גופית

צוות מ"קפלן" פיתח שיטה במסגרתה מוזלפות טיפות זרע על משטח קפוא, מה שמאפשר שמירת מנות נפרדות רבות במבחנה אחת

שיטה חדשה להתמודדות עם מחסור בתרומות זרע פותחה ביחידה לפוריות ולהפריה חוץ גופית במרכז הרפואי "קפלן" ברחובות. מנהל היחידה, פרופסור זאב שוהם, יציג אותה בחודש הבא בכנס מומחים בינלאומי בפריס. פרופ' שוהם מסר, כי בעזרת הפיתוח הטכנולוגי ניתן יהיה להשתמש בתרומת זרע אחת עבור 15-10 הפריות.

"טיפות החיים" במבחנה מול תרומת זרע רגילה במבחנה (צילום: "קפלן")

"טיפות החיים" במבחנה מול תרומת זרע רגילה במבחנה (צילום: "קפלן")

הזלפת תרומת הזרע למשטח מתכת מוקפא (צילום: "קפלן")

הזלפת תרומת הזרע למשטח מתכת מוקפא (צילום: "קפלן")

צוות היחידה ומנהלת המעבדה ביחידה, ד"ר מרים אלמגור, שקדו בחודשים האחרונים על התהליך, שכולל הזלפת טיפות זרע באמצעות מזלף מיוחד על גבי פלטת מתכת ייחודית שהוקפאה לטמפרטורה של 20 מעלות מתחת לאפס.

פרופ' זאב שוהם (צילום: "קפלן")

פרופ' זאב שוהם (צילום: "קפלן")

פרופסור שוהם: "כאשר טיפות הזרע פוגשות את המתכת, הן קופאות והופכות למעין כדורים המאפשרים את האיסוף לתוך מבחנה מבלי שתאבד הצורה הסימטרית של טיפות הזרע. מנת זרע אחת הופכת בדרך הזאת עד ל-15 'טיפות חיים' שמאוחסנות במבחנה המכילה חנקן נוזלי בטמפרטורה של 197 מעלות מתחת לאפס. כך ניתן בכל הפריה להפשיר מהמבחנה רק טיפה אחת. זה החידוש המשמעותי".

גיבוש הרעיון וייצור הטכנולוגיה החדשנית חייב ניסיונות רבים במגוון משטחים ומתכות כדי להגיע לתוצאה המתאימה ביותר. "ערכנו ניסויים של הקפאה והפשרת זרע כדי לוודא שאיכותו תהיה גבוהה ביותר ושעדיין הנשים יוכלו להשתמש בתרומה אחת כמה פעמים. ואכן הצלחנו להגיע לתוצאה הרצויה. בכך גם ייחסך שטח אכסון לשנים רבות".

לדבריו, "מספיק שאשה תרכוש מנת זרע אחת מאחד הבנקים בישראל או בחו"ל - והיא תספיק לה לניסיונות הפריה רבים, נוספים בעתיד באיכות הגבוהה ביותר".

ד"ר מרים אלמגור (צילום: "קפלן")

ד"ר מרים אלמגור (צילום: "קפלן")

פרופ' שוהם הוסיף, כי מדי שנה פונות אלפי נשים הרוצות להביא ילד לעולם לבנקי הזרע בישראל כדי לבצע הפריות. התורים לכך ארוכים וקיים מחסור משמעותי בתורמי זרע. "מה שמביא נשים ישראליות רבות להרחיק לקצוות העולם כדי לרכוש את התרומות בעשרות אלפי שקלים".

עוד הדגיש פרופסור שוהם, כי הטכנולוגיה החדשה תאפשר גם למטופלים אונקולוגיים, השומרים מנות זרע מחשש שהטיפול הכימותרפי יפגע באיכות הזרע שלהם, לתת מספר מצומצם ביותר של מנות. לדבריו, "בעתיד, כשירצו להביא ילדים לעולם, יוכלו להשתמש במנה אחת פעמים רבות כדי להשיג את מטרתם הרצויה".

נושאים קשורים:  חדשות,  הפריה חוץ גופית,  תרומת זרע,  המרכז הרפואי "קפלן",  פרופ' זאב שוהם,  "טיפות חיים",  הקפאת זרע
תגובות