חדשות

12 רופאים במחזור הראשון של התוכנית להכשרת עתודה ניהולית לרפואה הציבורית

העיתון "דה מרקר" פירסם את שמותיהם של 11 מביניהם; טקס לחנוכת תוכנית ההכשרה, שתימשך כשנתיים ותתקיים באוניברסיטת תל אביב, ייערך הערב (ה') במעמד שר הבריאות

לימודי רפואה (אילוסטרציה)
לימודי רפואה (אילוסטרציה)

שבעה רופאות וחמישה רופאים, שהתבלטו במצוינות בזמן התמחותם, נבחרו לאחר הליכי מיון מוקפדים להיות משתתפי המחזור הראשון בתוכנית להכשרת עתודה ניהולית ברפואה (ענב"ר), שתושק הערב (ה') בטקס שיתקיים ב"מרכז פרס" בתל-אביב. התוכנית תחל בחודש הבא.

הטקס יתקיים במעמד שר הבריאות, יעקב ליצמן, ומנכ"ל המשרד משה בר סימן-טוב, ולאחר הברכות יתקיים בו דיון במתכונת שולחן עגול בנושא "כיצד תראה הצלחת התכנית?" המטרה היא להכשיר במסגרת החדשה את מי שיאיישו בעתיד את העמדות הבכירות של ניהול מערכת הבריאות הציבורית בישראל.

משתתפי התכנית יעזבו את תפקידיהם הנוכחיים ויעברו להתמחות מעשית בהנהלות בתי החולים שבהן הם עובדים

מדובר בתכנית בהתמחות-על במינהל רפואי, שהלימודים בה יתנהלו באינטנסיביות רבה. היא יוזמה של משרד הבריאות, ארגון "מעוז", העוסק בהכשרת מנהיגים במגזר הציבורי והעסקי, ונעשית בתמיכת משרד האוצר, נציבות שירות המדינה, קופות החולים, אוניברסיטת תל-אביב ומשרד ראש הממשלה.

העיתון "דה מרקר" מפרסם הבוקר את שמות 11 מבין 12 הרופאים משתתפי המחזור הראשון: ד"ר גילי גבעתי, סגנית מנהל המחלקה הנוירולוגית בשיבא; ד"ר גיל לביא, רופא בכיר במחלקה הפנימית בבית החולים כרמל בחיפה; ד"ר רויטל לוי חברוני, רופאת ילדים בירוחם, מחוז דרום של הכללית; ד"ר אלון נבט, מומחה ברפואת ילדים ורפואה דחופה ממרכז שניידר לרפואת ילדים; ד"ר עינב נוף שדה, רופאת משפחה ומנהלת התחום ב"מכבי"; ד"ר איריס קלירס, סגנית מנהל מחלקה פנימית ט' בשיבא; ד"ר ענאן עבאסי, מנהל מחלקת עיניים בבית החלים הצרפתי בנצרת; ד"ר אורלי פרנקל, רופאת משפחה; ד"ר הגר מזרחי, כירורגית במרכז הרפואי פורייה בטבריה; ד"ר אודי קלינר, סגן ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות מומחה בבריאות הציבור וחיסונים וד"ר שגית ארבל אלון, רופאת נשים ומיילדות ב"הדסה" עין כרם.

המנהל האקדמי של התכנית הוא פרופסור קובי גלזר, מומחה בניהול מערכות בריאות באוניברסיטת תל-אביב, ולצדו יכהן גם פרופסור רוני גמזו, מנהל "איכילוב", שהיה בין יוזמי ומייסדי התכנית, וגם ד"ר ספי מנדלוביץ, ראש המטה במשרד מנכ"ל משרד הבריאות.

מטרת התוכנית היא שבוגריה יאיישו בעוד 15 שנה את רוב התפקידים הבכירים ביותר במערכת הבריאות הישראלית

בניית התוכנית נמשכה שנתיים וחצי, ובין השאר סומנו במהלכה 90 תפקידי מפתח ועמדות בכירות במערכת הבריאות. מטרת התוכנית היא שבוגריה ישולבו בתוך 5 השנים הבאות במשרות הבכירות במשרד הבריאות וגם בבתי החולים הציבוריים, ובעוד 15 שנה יאיישו את רוב התפקידים הבכירים ביותר במערכת הבריאות.

עלות הפרויקט כ-2 מיליון שקל, כאשר עלות הכשרת כל משתתף במשך שנתיים עומדת על כ-100 אלף שקל. החל מהשנה הבאה יופעלו במקביל שני מחזורים. משתתפי התכנית יעזבו את תפקידיהם הנוכחיים ויעברו להתמחות מעשית בהנהלות בתי החולים שבהן הם עובדים. הלימודים האקדמיים, לתואר MBA במיקוד בניהול מערכת בריאות, יתקיימו באוניברסיטת תל-אביב.

נושאים קשורים:  חדשות,  מינהל רפואי,  אוניברסיטת תל אביב,  מערכת הבריאות,  תוכנית הכשרה לרופאים
תגובות
אנונימי/ת
10.09.2015, 19:43

יוזמה מבורכת, רק חבל שחצי מהנבחרים כבר מתפקדים בתפקידי ניהול ויש רק שני נציגים מפריפריה.
חבל גם שכל תהליך קבלה לתכנית היה לא שקוף וללא קריטריונים ברורים.

אנונימי/ת
12.09.2015, 10:29

במקום בו מועברים תקציבים ציבוריים לפרויקטים אין מקום לשמור על אנונימיות וצריכה להיות שקיפות מלאה (למעט במקרים של בטחון המדינה). האם לנבחר מספר 12 יש כתם שחור בעברו אותו הוא מעוניין להסתיר, ויתגלה רק לאחר שיהיה מועמד למשרה בכירה אחרי שהושקעו כספים רבים בהכשרתו?

אנונימי/ת
12.09.2015, 12:22

מה הקשר לשקיפות? הבוחנים ידעו בדיוק את הרקורד של אותו נבחר מספר 12. זה שהוא לא מעוניין שיפרסמו את שמו זה לא אומר שיש לו כתם.
הוא לא נבחר ע"י הציבור.
האם כל מי שמתקבל להתמחות שמו מתפרסם במדיה? גם אז מדובר בכספי ציבור.

אנונימי/ת
14.09.2015, 08:34

זה לא קצת מפגן ראוה ויח"צנות, עם כל הקשורים והמקושרים? המאלו יצאו רופאים אנושיים?