קורונה בישראל

ב"כרמל" פותחה מערכת מנדף אישי לשימוש בטוח במכונות הנשמה

המערכת החדשנית מבודדת בין החולה המונשם לצוות המטפל ומאפשרת שימוש במערכת סינון עבור שני חולי קורונה במקביל

המנדפים האישיים ב"כרמל". הגנה מלאה לצוותים. צילום: דוברות בית החולים

פיתוח ישראלי חדשני המגן על הצוותים הרפואיים מפני הקורונה ומאפשר שימוש בטוח במכונות הנשמה לא פולשניות עבור החולים פותח על ידי מספר חברת טכנולוגיה ישראלית ומומחים מהמרכז הרפואי כרמל מקבוצת הכללית. הפיתוח – מנדף אישי – נמצא כבר בשימוש בבית החולים כרמל ומאפשר טיפול בטוח, נוח, יעיל ואפקטיבי במספר מטופלים במקביל תוך מיגון הצוותים הרפואיים.

לפיתוחה של המערכת, המאפשרת שימוש בטוח במכונות הנשמה עבור חולי קורונה, נרתמו חברת תמר ניב ורופאי בית החולים כרמל, ד"ר אורי סגול, מנהל מחלקת קורונה 1 ומנהל המכון לגסטרואנטרולוגיה, ד"ר אריק עדן, מנהל מחלקת קורונה 2 ומנהל היחידה לטיפול נמרץ נשימתי ופרופ' יוחאי אדיר, מנהל מכון הריאות בכרמל ויו״ר האיגוד הישראלי למחלות ריאה.

פרופ' אדיר הסביר כי "המנדף האישי הוא שילוב של מערכת סינון אוויר היונקת את האוויר סביב החולה בסדרי גודל שהיו קיימים עד היום רק בחדרים נקיים של תעשיית ההייטק, וסוכך (חופה) המבדיל בין החולה ובין הצוות המטפל. היישום בבית חולים מאפשר כיום שימוש בעת ובעונה אחת באותה מערכת סינון עבור שני חולים במקביל, אשר לכל אחד מהם סוכך משלו ונבחנת אפשרות להרחבה לחולים נוספים".

ד"ר סגול הוסיף: "כבר בטיפול בחולים הראשונים הבנו כי בטיפול באמצעים לא פולשניים, כמו חמצן במערכות זרימה מתוחכמות, יש חשש להפצת הנגיף לסביבת החולה וסיכון לצוות המטפל. יתרונה הגדול של המערכת החדשה הוא ביכולת שלה לבודד בין החולה ובין הצוות המטפל ולהעניק לחולה תמיכה נשימתית לא פולשנית. התמיכה הפולשנית כרוכה בשיעור סיבוכים גבוה, וכל התערבות קלה יותר שמטיבה עם החולה אך לא מסכנת את הצוות היא מאוד נחוצה".

הפיתוח המהיר של המערכת התאפשר בזכותם של המהנדסים, המומחים למכשור רפואי והצוות הרפואי שבימים רגילים הם עובדי חברת תמר רובוטיקה, המפתחת מערכת רובוטית חדשנית לניתוחי מוח. משקיעי החברה, ביניהם חברת מבטח שמיר, אישרו את הירתמות כוח האדם הייחודי של החברה למטרה הראויה של מיגון הצוותים הרפואיים מפני מגיפת הקורונה. החברה הוקמה על ידי פרופ' משה שהם, ד"ר הדס זיסו, מנהלת הפיתוח של החברה ונעם חסידוב, מנכ"ל החברה.

נושאים קשורים:  בית חולים כרמל,  ד"ר אורי סגול,  ד"ר אריק עדן,  פרופ' יוחאי אדיר,  חדשות,  נגיף הקורונה,  מונשמים,  מנדף,  קורונה,  פיתוח ישראלי
תגובות