קורונה בישראל

משרד הבריאות עדכן הנחיות לעטיית מסיכה אך לא טרח לפרסם לציבור

העדכון בהנחיות קובע מתי ואיך לעטות מסיכות במרחב הציבורי, למי ניתן פטור ממסיכות ומחייב מעתה את כל תלמידי בתי הספר בכל הגילאים במסיכות בעת השיעורים

עטיית מסיכה במרחב ציבורי. צילום: מרים אליסטר/ פלאש 90

משרד הבריאות הפיץ הנחיות עדכניות לשימוש במסיכות במרחב הציבורי ובהן פירוט מתי והיכן מותר להסיר את המסיכה לזמן קצוב, אך תוך הקפדה על ריחוק חברתי מתאים. עד כה חייב משרד הבריאות עטיית מסיכה בכל יציאה למרחב הציבורי. העדכון הנוכחי מסתמך על מחקרים נוספים שנעשו לאחרונה בעולם בנושא זה ומציגים הפחתה למינימום של סיכון בהדבקה.

ההנחיות המעודכנות פורסמו על ידי משרד הציבור בחתימתו של המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, אך משום מה לא הופצו לציבור הרחב בכלי התקשורת. לפי העדכון בעת מתן הרצאה, שיעור או צורך אחר בדיבור או בפנים גלויות, ניתן להסיר את המסיכה לזמן הפעילות,  אולם בתנאי שהאדם הקרוב ביותר לדובר נמצא במרחק של יותר משני מטרים וקיימת מחיצת פלסטיק קשיח, לפחות מעל לגובה הראש כדי שתחצוץ בין המאזינים או התלמידים.

לאור הממצאים לפיהם ילדים נדבקים בנגיף בשיעור גבוה ומעבירים אותו לאחרים, העדכון בהנחיות קובע שמעתה כל ילדי בתי הספר בכל הגילאים יהיו מחויבים במסיכות בעת השיעורים. במבחן בכתב, הנבחן לא חייב במסיכה, ובלבד שיישמר מרחק של שני מטרים בינו לנבחן אחר.

בפנימיות לא תחול חובת מסיכה במקלחת, בשירותים, בחדר שינה, כאשר נמצאים בו שותפים קבועים לחדר ובעת לימוד בין בני זוג הלומדים בקביעות במסלול פנימיות סגור בקפסולה ובמקומות ישיבה קבועים. במעון ובגן ילדים, צוות המוסד המלווה פעוטות וילדי גן איננו חייב בעטיית מסיכה אבל עליו לעטות משקף מגן פנים.

בעולם הבמה, קובעות ההנחיות כי בעת חזרות שאינן כוללות שירה, לא תחול חובת מסיכה בכפוף לשמירת מרחק של שני מטרים. שחקני תיאטרון או קולנוע אינם חייבים במסיכה בעת צילומי הפקות לטלוויזיה וקולנוע, בהתאם להנחיה על שמירת מרחק ככל האפשר. פטורים ממסיכה גם מי שעובר טיפול רפואי ונפשי, ובלבד שנשמר המרחק בין המטפל למטופל, כמו גם קטין או מבוגר הזקוקים לטיפול ואינם יכולים לעטות מסיכה. ניתן להסיר את המסכה גם בטיפולים באזור הפנים, כולל בטיפולים קוסמטיים, ללא שמירת מרחק,  אבל המטפל חייב במיגון מתאים.

בעת מתן שירות לאדם עם מוגבלות שמיעה, נותן השירות יכול להסיר את המסכה לבקשת מקבל השירות, תוך שמירה על מרחק של 2 מטרים. ניתן להשתמש במחיצה מונעת רסס למשך זמן מתן השירות.

על חוף הים ובכניסה לים ניתן פטור מחובת המסיכה תוך שמירה על ריחוק של 2שני מטרים. אנשים הגרים באותו מקום רשאים לשהות ביחד. את המסיכה יש להחזיר לפנים בעת הליכה לשירותים, למזנון או לכל מקום אחר בחוף הים. מומלץ לעטות מסיכה בכל עת במרחב הציבורי ובפרט בעת היתקלות באדם אחר.

נושאים קשורים:  מסיכה,  הנחיות משרד הבריאות,  עטיית מסיכה,  קורונה,  חדשות,  פטור ממסיכה
תגובות
23.10.2020, 10:28

מותר להגיד \"טמטום\"?

23.10.2020, 10:33

כותב.ת הכתבה קראו את ההנחיות בכלל? איפה כתוב שכל תלמידי בית הספר בכל הגילאים צריכים מסיכות? בפירוש כתוב ששכבות א ו-ב לא מחויבות במסיכות.

אנונימי/ת
23.10.2020, 10:40

המגיפה האמיתית שכבר נמצאת פה, וצריכה לקבל הגדרה ב-DSM, היא מגיפת הטירוף הכפייתית של פקידי מערכת הבריאות, משר הבריאות, מנכ\"לו האנמי, הפרוייקטור הרדום, כמובן גרוטו, מחליפתה של סדצקי בבחינת התלמידה שעולה על רבה, ועוד דמויות אפלות שמאפילות על החיים הנכונים

25.10.2020, 00:10

כל מילה בסלע

אנונימי/ת
23.10.2020, 17:01

לא יודעת מה יהיה ועד מתי טרור המסכות יימשך.?

27.10.2020, 13:37

לא ברור למי יש פטור ממסיכה ?
אם בכלל יש פטור כמו שדורשים חולים עם בעיית ריאות כרונית כמו- COPD או חולי אסטמה למיניהם ?