פלזמה עשירה בטסיות

פלזמה עשירה בטסיות לטיפול בדלקת מפרקים ניוונית

מחקר זה הראה שפלזמה עשירה בטסיות עשויה להיות מועילה ובטוחה לטיפול בדלקת מפרקים ניוונית, אך הראיות בנושא מוגבלות

11.02.2021, 18:02
נפרוקסינוד צפוי לגרום לפחות שינויים בלחץ הדם מ-NSAID אחרים בטיפול בחולים שסובלים מארטריטיס ניוונית

היעילות של פלזמה עשירה בטסיות (PRP) לטיפול בדלקת מפרקים ניוונית (OA) עדיין שנויה במחלוקת. מחקרים מסוימים תומכים בשימוש בזריקות PRP תוך-מפרקיות עקב תפקידן בקידום סביבה נוחה יותר לריפוי הרקמות ולעיכוב התקדמות הדלקת. מטרת סקירה זו הייתה לחקור את יעילות PRP בטיפול בדלקת מפרקים ניוונית בירך (HOA).

מחקר זה סקר אחר מחקרים בחמישה מאגרי מידע אלקטרוניים מהקמתם ועד מאי 2019: Medline (דרך PubMed), SportDiscus דרך EBSCO, ProQuest Health & Medical Complete, CINAHL ו- Cochrane. הסיכון להטיה הוערך באמצעות כלי הסיכון להטייה Cochrane. שיטת GRADE שימשה להערכת רמת הראיות של המחקרים הכלולים בסקירה זו. המחקרים שנכללו בסקירה כללו מחקרים קליניים שהעריכו זריקות PRP בטיפול במבוגרים שאובחנו כחולי HOA על פי הקריטריונים של המכללה האמריקאית לראומטולוגיה.

בסך הכל נכללו בסקירה 4 מחקרים (334 משתתפים, 340 ירכיים), כולם סווגו כבעלי "סיכון בינוני להטיה". הכאב והתפקוד של המטופלים הוערכו בכל המחקרים באמצעות סולם אנלוגי חזותי (VAS), מדד WOMAC ומדד HHS. זריקות PRP תוך-מפרקיות דווחו כיעילות יותר בשלבים מוקדמים יותר של הטיפול (עד שלושה חודשים), למעט הערכה אחת לפי מדד WOMAC במחקר אחד. העליונות של טיפול ב-PRP לעומת טיפולים אחרים דווחה רק במחקר אחד; הערכות ארוכות טווח של בין 4 ל-12 חודשים הראו תוצאות הטרוגניות, כאשר רק מחקר אחד דיווח על תוצאות טובות יותר באופן משמעותי לטיפול ב-PRP.

PRP עשוי להיות מועיל ובטוח לחולים עם HOA במעקב לטווח בינוני. עם זאת, עליונותה ביחס להליכים אחרים, כגון חומצה היאלורונית, עדיין לא ברורה. מחקרים נוספים עם תכנון איכותי ומדגמים גדולים הכרחיים להבנה טובה יותר של יעילות טיפול זה.

מקור: 

Medina-Porqueres I. et al. (2021) Clin Rheumatol. 40(1):53-64.

נושאים קשורים:  פלזמה עשירה בטסיות,  דלקת מפרקים ניוונית,  כאב כרוני,  מחקרים
תגובות