מחקרים

מהו מנגנון ההיווצרות של סרטן בחולים עם מחלת מעי דלקתית?

המסלולים המופעלים בהתפתחות סרטן מעי גס וחלחולת בחולי IBD נבדלים מאלו הגורמים להתפתחות ספורדית של סרטן זה

05.09.2021, 10:18
סרטן המעי הגס (הדמיה: שאטרסטוק)

מחלת מעי דלקתית (Inflammatory Bowel Disease - IBD) הינה מחלה דלקתית כרונית חוזרנית עם עליה בסיכון לפתח סרטן המעי הגס והחלחולת (Colorectal Cancer - CRC). ייתכן כי CRC בחולי IBD (IBD-CRC) מתפתח בתהליך אחר מאשר CRC ספורדי (sporadic CRC- sCRC). מטרת החוקרים הייתה לאפיין את מסלול התפתחות הסרטן בחולי IBD תוך שימוש בשיטות רבות של תפוקה גבוה (high-throughput) ולהשוות את התוצאות הללו עם מאגרי מידע קיימים אודות sCRC.

החוקרים ביצעו ריצוף גנומי מלא, בדיקות של פולימורפיזם של נוקליאוטיד יחיד (single nucleotide polymorphism - SNP), ריצוף RNA, ניתוח מתילציות בכל הגנום ומבדקים אימונוהיסטוכימיים בדגימות רקמה של הגידול בהשוואה לרקמה בריאה מ-31 מטופלים עם IBD-CRC.

תוצאות המחקר הדגימו כי בסיווג תתי-סוגים של הגידול נמצא שגידולי CRC ממקור IBD לא היו מתת-הסוג האפיתליאלי הרגיל הקשור למסלולי איתות מסוג WNT. במקום זה נמצא כי תת-הסוג העיקרי של CRC בחולי IBD היה ממקור מזנכימלי עם תאי סטרומה רבים. ב-IBD-CRC נצפתה ירידה בתפקוד המוותסים השליליים של WNT;יAXIN2 ו-RNF43 וירידה ברווחים הכרומזומליים של HNF4A השכיחים יותר ב-sCRC.

HNF4A הינו אחראי על עיכוב WNT והגברה של תהליך המרה של תאי אפיתל לתאי מזנכימליים (Epithelial-Mesenchymal Transition- EMT). העשרה של היפומתילציה באתרי קישור של HNF4α זוהו בגנומים של גידולי sCRC בלבד.

בגידולים מסוג IBD-CRC נצפתה גם פגיעה בוויסות PIGR ו-OSMR המעורבים בחיסוניות של המוקוזות דרך שינויים אפיגנטיים. מבדקים כלל גנומיים הציגו העשרה מובהקת של מוטציות לא מקודדות באתרי 5’ לא מתורגמים בגן של TP53בגידולי IBD-CRC. כפי שדווח בעבר, מוטציות סומטיות ב-APC ו-KRAS היו פחות שכיחות ב-IBD-CRC בהשוואה ל-sCRC.

מסקנת החוקרים הייתה כי מנגנונים מסויימים של הפרעה במסלול WNT מסיתים את IBD-CRCs לכיוון גידולים מתת-סוג מזנכימלי. מצב זה עלול להשפיע על הפרוגנוזה ואפשרויות הטיפול העומדות לרשותנו. עליה באיתות במסלול OSMR יכול להיות זה שגורם להעדפה בהתפתחות גידולים מזנכימליים בחולים עם IBD.

מקור: 

Kristiina Rajamäki, et al. (2021) “Genetic and Epigenetic Characteristics of Inflammatory Bowel Disease–Associated Colorectal Cancer”. Gastroenterology, August 2021. Vol. 161, Issue 2, p. 592-607. doi.org/10.1053/j.gastro.2021.04.042

נושאים קשורים:  מחקרים,  מחלת מעי דלקתית,  סרטן המעי הגס והחלחולת,  בדיקות גנטיות,  תאי גזע מזנכימליים
תגובות