חדשות

מאות מכתבי התפטרות של מתמחים ומתמחות יוגשו היום לבתי החולים

תהליך ההתפטרות יחל בכ-30 מחלקות בבתי החולים ברחבי הארץ | בארגון מרשם הודיעו: "במידה שלא ישונה המתווה לקיצור התורנויות, המהלך יורחב בהדרגה למחלקות ולבתי חולים נוספים"

מחאת המתמחים לקיצור תורנויות. צילום: אלעד גוטמן

מאבק המתמחים לקיצור התורנויות מגיע לנקודת הכרעה - מאות מתמחים ומתמחות יגישו היום (ב') את מכתבי ההתפטרות שלהם למעסיקיהם, הנהלות בתי החולים. על כך הודיעה אמש יו"ר ארגון המתמחים מרשם, ד"ר ריי ביטון. זאת, לאחר דחייה של 24 שעות לבקשת משרד הבריאות ומאמצים אחרונים לפתור את המשבר, שלא צלחו.

בהודעה שמסרה ד"ר ביטון נכתב: "הצעד הקשה והכואב הזה נעשה מתוך אחריות ודאגה למטופלים שלנו, דאגה לבריאותנו ולבריאות מערכת הרפואה הציבורית כולה. לאחר דחייה של 24 שעות לבקשת משרד הבריאות על מנת לנסות ולהגיע לפתרון ולמרות הניסיון השקרי של הר"י להציג שסוכם עימם על הרחבת המתווה, לא הושגו עימנו הבנות ואנו נאלצים להמשיך כמתוכנן".

היום בשעה 13:00 יחל השלב הראשון בהתפטרות האישית של הרופאים המתמחים. רופאים מתמחים בכ-30 מחלקות יגישו את מכתבי ההתפטרות האישיים להנהלות בת החולים. המשמעות: ברגע שייכנסו המכתבים לתוקף, מחלקות אלו לא יוכלו להמשיך לפעול. בארגון הרופאים המתמחים מרשם מבהירים: "ככל שלא יהיה שינוי במתווה קיצור התורנויות בימים הקרובים, יוגשו מאות מכתבי התפטרות נוספים בעשרות מחלקות נוספות בבתי החולים ברחבי הארץ".

מכתבי ההתפטרות האישיים יוגשו לפי מחלקות, כך שמרגע כניסת ההתפטרות לתוקף, תושבת באופן מלא פעילות המחלקות הרלוונטיות. בין היתר יוגשו מכתבי התפטרות של מתמחים מ-12 מחלקות פנימיות, 7 מחלקות נשים, 4 מחלקות ילדים, 3 מחלקות כירורגיות, 2 מלר"דים, 2 מחלקות נוירולוגיה, מחלקת פסיכיאטריה. שמות בתי החולים יפורסמו עם הגשת המכתבים.

מ"מרשם" נמסר: "בימים האחרונים נעשה מצידנו מאמץ כנה מול השר הורוביץ ומשרד הבריאות אך לצערנו הרב, לא היתה כל התקדמות. למעשה, לאורך כל השבועות האחרונים, למעט פגישה חטופה, שר הבריאות הדיר עצמו מהמגעים איתנו. מאלצים אותנו להגיע לצעד החריג של הגשת מכתבי התפטרות אישיים, לרגע לא האמנו שנגיע ליום הקשה הזה. המחויבות שלנו הינה למטופלים שלנו, אלה ששמים בידינו את חייהם - לא נוכל להמשיך לתת להם את הטיפול הרפואי שמגיע להם, לא נוכל להמשיך לסכן אותם ואת עצמנו בתורנויות של 26 שעות. הגיע הזמן ששר הבריאות יתעורר, בעוד 14 ימים יחלו מכתבי ההתפטרות של השלב הראשון להיכנס לתוקף״.

יו"ר "מרשם" ציינה כי "מכתבי ההתפטרות יוגשו רק במחלקות בהן יש 50% ויותר מתמחים שחתמו על מכתבי ההתפטרות, או כאלה שביקשו שנגיש גם בפחות מ-50% התפטרות, וכך יהיה גם בשלב השני של המהלך, ככל שניאלץ להגיע לשם. אנחנו לא נפקיר אף מתמחה לבד מול ההנהלה שלו, אנחנו ביחד ודואגים לעצמנו".

ד"ר ביטון הודתה "למאות המתמחים והמתמחות, הסטאז'רים והסטאז'ריות, האמיצים והאמיצות, שחתמו על מכתבי ההתפטרות האישיים - אנחנו לוקחים סיכון, אבל אנחנו ננצח. יחד נביא קיצור תורנויות אמיתי לכולם, שכולל גם את המרכז, שכולל גם את הכירורגים, קיצור מתוקצב ומעוגן, עם התחייבות אמיתית ומועד סיום, ולא רק הבטחות ריקות מתוכן".

ביטון קראה לשר הבריאות ניצן הורוביץ ולמנכ"לו פרופ' נחמן אש "להתעשת – בעוד שבועיים מהיום מחלקות שלמות צפויות להפסיק לתפקד. האחריות היא בראש ובראשונה שלכם". עוד ביקשה להבהיר למנהלי בתי החולים ולרופאים הבכירים כי "המהלך הזה אינו מופנה נגדכם. להפך, הוא נועד להבריא מערכת חולה מהיסוד ולהביא אותה למקום אליו מגיע לה להיות, מובילה".

נושאים קשורים:  קיצור תורנויות,  ד"ר ריי ביטון,  ארגון מרשם,  משרד הבריאות,  מתמחים,  חדשות,  התפטרות,  בתי חולים
תגובות
אנונימי/ת
18.10.2021, 08:39

לא להחזיר אותם. כנראה את כולם כדאי לשמור על אחידות. אבל בטח ביותר נחשקות, כילדים ונשים. על כל מקום כזה יקפצו אחרים

אנונימי/ת
18.10.2021, 09:13

לאנונימי מ-08:39 - לא מדובר בכלי משחק! זו בדיוק הגישה של משרד האוצר והר\"י לרופאים הצעירים והמוכשרים. \"וישחקו הנערים לפנינו...\". בושה!

אנונימי/ת
18.10.2021, 11:50

בדיוק לא משחק. לאיים בפיטורים זה חרטא. זה אפילו הכי ישראל הראשונה פריבילגית , מונח מאוס אבל אופנתי. תנוח דעתך שמתמחי הפריפריה, מיעוטים ועולים לא חלק מהאיומים. וגם הם היו שמחים להורדת כמות השעות. רק שלא באיום יום דין כזה מטופש שגם לא יעזור להם ברוב בתי החולים.

אנונימי/ת
18.10.2021, 19:12

נכון.

אנונימי/ת
18.10.2021, 19:13

נכון הכוונה לתגובה 09:13.