חדשות

משתתפת מבחוץ עלתה לדיון ב"זום" והשמיצה את ד"ר אלרעי-פרייס

יו"ר ועדת הבריאות עצרה דבריה: "לא אתן להכפיש כאן עובדי ציבור ולפזר האשמות חסרי כל בסיס. יש גבול לכל תעלול" | בדיון עצמו נמסרו נתונים רשמיים מלאים על תחלואת קורונה בקרב ילדים  

"החובה לנקוט בכל האמצעים כדי לעצור את האלימות וההסתה איננה רק הגנה על ד"ר אלרעי-פרייס ומשפחתה". צילום: יונתן סינדל/ פלאש 90

במהלך דיון ענייני בוועדת הבריאות של הכנסת הבוקר, שנועד לקבלת דיווחים רשמיים ונתונים שונים על תחלואת הקורונה בישראל בקרב הילדים ולקראת מבצע החיסון של בני ה-11-5 שאמור להתחיל בשבוע הבא – התחוללה סערה: עלתה ב"זום", כמקובל באחרונה, משתתפת מבחוץ, שהזדהתה כעורכת דין ואז החלה להשמיץ את ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי-פרייס. היא טענה: "גורמים רבים בהם רופאים ומדענים שרצו להשתתף בדיון – סורבו אבל אפשרו לד"ר אלרעי-פרייס שאיננה אובייקטיבית לדבר שעה ארוכה משום שהיא עובדת של חברת פייזר מייצרת החיסונים".

חברי הכנסת שנכחו בחדר הוועדה – נדהמו. אחדים נשמעו מגיבים בתרעומת כי מדובר בלשון הרע. יו"ר הוועדה, ח"כ עידית סילמן, שעודכנה תוך כדי דבריה של המשתתפת, כי נרשמה לדיון כנציגת ועד ההורים הארצי אך התברר שאין לה שייכות לגוף הציבורי הזה – עצרה מיד את הדוברת, הורתה להוריד אותה מ'הזום' -  ואז הכריזה נחרצות: "לא אתן להכפיש עובדי ציבור ולהביא האשמות כלפיהם וכלפי הנהלת הוועדה. זו ועדה שנועדה להגן על בריאות הציבור. הזמנו לכאן את ד"ר אלרעי-פרייס וגורמי מקצוע אחרים ומגוונים. אני לא מוכנה לשמוע את הדברים האלה. לא אתן לומר על ד"ר אלרעי-פרייס שהיא עובדת של פייזר. יש גבול לכל תעלול".

בדיון, שכרגיל גם שודר בערוץ הכנסת, נמסרו הנתונים הבאים על ידי ד"ר אלרעי-פרייס וד"ר בועז לב ראש הצוות לטיפול במגפות (צט"מ). הם הדגישו: "אין סיבה ביולוגית טובה להניח על תופעות לוואי שונות שיופיעו בטווח הארוך אצל ילדים שיתחסנו. רוב האירועים בעקבות החיסון קלים וחולפים. לא הייתה סבירות שזה מה שימנע את החלטת הצט"מ להמליץ על אישור וקבלת החיסון. צפויות תופעות שהן נפוצות לאחר קבלת חיסונים שונים, אחרים כמו דימומים קלים ואף שינויים במחזור החודשי – זה מטריד, אבל על פי כל הנתונים שנאספו עד כה אין פה שום השלכה על הפוריות או על דבר אחר. החיסון הזה הוא חיסון ריאקטוגני – כלומר כזה שהגוף מגיב אליו, מייצר חום, כאב מקומי, אולי קצת חולשה – כל התופעות חולפות בתוך זמן קצר מאד. כיום, הילדים הם רוב הלא-מחוסנים בישראל, אבל למעלה מ-60% מהנפגעים היומיים כיום הם בגילאים הללו. אנחנו מכבדים את זכות ההורה להחליט אם לחסן. אין כוונה לאלץ, לכפות או לחייב את החיסון. אנחנו לא רוצים שאנשים יתחסנו מתוך הכרח".

נתוני תחלואה בקרב ילדים

בסקירה על התחלואה בישראל, מאז פרצה המגפה נמסרו הנתונים הבאים: 206 ילדים בני 18-0 הגיעו עד כדי מצב קריטי במחלתם, לאחר שנדבקו. 42 מהם היו בני 11-5. בקרב בני 18-0 נפטרו 11 – אבל כולם עם מחלות רקע נפטרו. בקרב בני 11-5 – 4 נפטרו. 277 מקרים של PIMS דווחו, 195 נחקרו ומהם 99 בגילאי 11-5. שניים מהם נפטרו בגלל דלקת רב-מערכתית סוערת שבה לקו כמה שבועות לאחר שהחלימו, לכאורה.

עוד נמסר בדיון כי עוברים חמישה שבועות ממועד קבלת החיסון ועד שמחוסן מגיע למוגנות – כך זה היה בגל האחרון כאשר מספר המאומתים היומי זינק מ-600 בתחילתו ועד כ-6,000. מקדם ההדבקה בתחילה עמד על 2.3 אבל כאשר הוברר שזן הדלתא הוא הדומיננטי, ה-R עלה ל-5.8 "מקדמי ההדבקה עולים מווריאנט אחד לאחר וגם את זה צריך לקחת בחשבון".

עדכון יומי על מצב התחלואה

בתוך כך, הבוקר דווח בעדכון היומי על מצב התחלואה כי אתמול אובחנו בארץ 521 מקרים חדשים של מאומתים, מאז חצות ועד מועד הדיווח (07:00) עוד 147. עם זאת, ירד מספר המאושפזים בבתי החולים – ל-182 מקרב 5,707 חולים במצב פעיל עכשווי. גם מניין החולים במצב קשה ממשיך לרדת מדי יום – עתה 134 ומהם 91 מונשמים ו-31 מחוברים לאקמו. אתמול בוצעו 75,258 בדיקות ושיעור החיוביות בהן – 0.7%. עד כה נפטרו בישראל 8,143 מהחולים. מקדם ההדבקה עלה מעט לעומת יום קודם – ל-0.9.

נושאים קשורים:  חדשות,  ד"ר שרון אלרעי פרייס,  ועדת הבריאות בכנסת,  נתוני תחלואה,  חיסונים לקורונה,  צט"מ
תגובות