מחקרים

מה האוכלוסייה לא יודעת על סוכרת?

חוקרים ביקשו לזהות פערים בידע של האוכלוסייה הסעודית בנוגע למחלת הסוכרת, ומצאו פערי ידע בין חולי סוכרת לבריאים, וכן פער מידע משמעותי בנוגע לסיבוכי המחלה

סוכרת הינה מחלה מטבולית כרונית הנובעת מחסר בהפרשת אינסולין (סוג 1) או מתפקוד לקוי (סוג 2), מה שגורם לעלייה ברמת הגלוקוז בדם. סוכרת מגבירה את הסיכון לפתח סיבוכים חמורים רבים, כולל מחלות מיקרו-וסקולריות ומאקרו-וסקולריות, ירידה בפעילות המינית וזיהומים תכופים.

מחקר חתך תיאורי שפורסם בכתב העת Saudi Journal of Medicine נועד להעריך את רמת המודעות באוכלוסיית חולי הסוכרת ובאוכלוסייה הכללית בנוגע לגורמי סיכון לסוכרת, וכן לתסמינים, הסימנים, הטיפול והסיבוכים של המחלה.

החוקרים השתמשו בשאלון על מנת להעריך את המודעות בקרב כלל האוכלוסייה בג'דה, סעודיה, בשנת 2019. השאלון התבסס על 24 שאלות שהותאמו לערבית מתוך שאלון קיים. השאלון הכיל סדרת שאלות שסודרו בארבעה חלקים: הערכת הידע הכללי על אודות סוכרת, גורמי סיכון, תסמינים וסיבוכים.

1,324 משתתפים נכללו במחקר, כאשר 52.5% מתוכם היו נשים. קבוצת הגיל הגדולה ביותר במחקר (41.5%) הייתה קבוצת בני ה-15-23 שנים, ולאחריה קבוצת הגיל של בני 44-53 (18.8%).

הציון הממוצע הכולל של תשובות נכונות באוכלוסייה עמד על 13.9 ± 3.6 מתוך 19 נקודות (73.9% ± 19.3%). משתתפים שהיו בעצמם חולי סוכרת השיגו ציונים גבוהים יותר ממשתתפים שאינם סוכרתיים, בכל אחת מהקטגוריות.

לסיכום, במחקר נמצא כי פער הידע הגדול ביותר בנוגע לסוכרת נמצא בידע של האוכלוסייה על סיבוכי המחלה. על כן, יש לתת דגש על חינוך לבריאות בכל הרמות, החל מבתי ספר ואוניברסיטאות, בנוסף לחינוך כללי לבריאות הציבור, והפצת מידע אמין באמצעות חוברות ומדיה חברתית.

מקור:  

Abdullah Y. Almaghrabi et al. Saudi Journal if Medicine. 2021 August, 6(8): 251-256

נושאים קשורים:  מחקרים,  סוכרת,  פערי מידע,  סיבוכים
תגובות