מחקרים

כיצד הצגת הסברים שונים להשמנת יתר משפיעה על סטיגמות בנוגע למשקל?

במחקר הקצאה אקראית מצאו החוקרים מצאו כי הצגה של השמנת יתר כקשורה להתמכרות למזון מגבירה את הסטיגמה של המטופלים בנוגע למשקל של עצמם

01.12.2021, 17:12
השמנת יתר, עודף משקל. אילוסטרציה

ככל שעובר הזמן מצטברות עוד ועוד עדויות המצביעות על כך שמזון מעובד מאוד עשוי לעורר תהליך דמוי התמכרות, הקשור להשמנה. מחקרים אחרים מצביעים על כך שתהליך דמוי התמכרות מתרחש בתגובה לאכילה עצמה, ולא בתגובה למזונות ספציפיים. הסברים להשמנת יתר המתבססים על התמכרות מעלים חששות לגבי סטיגמטיזציה כפולה של אנשים עם השמנת יתר והתמכרות.

במחקר שפורסם בכתב העת Obesity בחנו החוקרים את ההשפעה של מסגור של השמנת יתר על הסטיגמה החיצונית והפנימית ביחס למשקל.

במחקר נכללו ארבע מאות ארבעים ושבעה מבוגרים שקראו קטע מידע שעסק בהסברים של תופעת השמנת היתר על בסיס התמכרות לאוכל, התמכרות לאכילה או על איזון קלורי, או קטע שעסק בזיכרון ושימש לצורך ביקורת. לאחר מכן הוערכה הסטיגמה החיצונית והפנימית של המטופלים ביחס למשקל, באמצעות מספר מדדי סטיגמה.

המשתתפים שנחשפו להסבר המתבסס על התמכרות למזון דיווחו על סטיגמת משקל מופנמת גבוהה יותר בהשוואה לקבוצת הביקורת. המסגור של השמנת יתר לא השפיע באופן מובהק על סטיגמת המשקל חיצוני בהשוואה לביקורת.

לסיכום, ממצאים אלה מצביעים על כך שהסברים להשמנת יתר המתבססים על התמכרות לאוכל עשויים לעורר סטיגמת פנימית גדולה יותר ביחס למשקל, בהשוואה למסרים שאינם קשורים להשמנה. נראה שהסברים מסורתיים להשמנת יתר, והסברים המבוססים על התמכרות אינם משפיעים על הסטיגמה החיצונית ביחס למשקל. הארת ההשפעות של מסגור ההשמנה על הסטיגמה, תעזור לחוקרים לייצר תקשורת נכונה סביב תגליות חדשות, בדרכים המצמצמות את הסטיגמה.

 מקור:  

Parnarouskis, L et al. Obesity (Silver Spring). 2021 Oct;29(10):1625-1634.doi: 10.1002/oby.23247

נושאים קשורים:  מחקרים,  השמנת יתר,  סטיגמה
תגובות