מחקרים

תוצאי שימוש בבוטוליניום טוקסין A לטיפול בהזעת יתר

הטיפול עם abobotulinumtoxin A מדגים יעילות בסוגים רבים של הזעת יתר

12.12.2021, 16:36
הזעת יתר, זיעה (צילום: אילוסטרציה)

הנוירוטוקסין בוטוליניום מסוג A נמצא בשימוש כטיפול להזעת יתר. מטרת החוקרים בניתוח על זה הייתה לבצע סקירת ספרות שיטתית על מנת לזהות ראיות הקשורות לגישות הטיפוליות ותוצאי הטיפול עם abobotulinumtoxinAי(aboBoNT-A) במקרים של הזעת יתר.

במסגרת סקירת הספרות חיפשו החוקרים מחקרים תצפיתיים, ניסויים קליניים עם הקצאה אקראית וניסויים קליניים ללא הקצאה אקראית במאגרי המידע Embase,יMEDLINE וה-Cochrane Library. החוקרים לא הגבילו את החיפוש לפי תאריכים או מדינות בהן בוצעו המחקרים. בנוסף למאגרים אלה, סרקו החוקרים את הרשימות הביבליוגרפיות של מאמרי סקירה ועדכונים מכנסים אחרונים (2017-2019). כמו כן, טרם ביצוע הסקירה הגדירו החוקרים קריטריונים להכללת פרסומים ולפי קריטריונים אלה בוצעה הסקירה.

תוצאות המחקר הדגימו כי מתוך 191 כתבות ייחודיות שזוהו, 23 נחשבו כרלוונטיות. מתוך 23 הכתבות 3 היו מחקרים תצפיתיים, 10 ניסויים קליניים ללא הקצאה אקראית ו-10 ניסויים קליניים עם הקצאה אקראית. כמו כן, נמצא כי כתבות אלה סיפקו מידע אודות הזעת יתר מבית השחי (13 כתבות), כפות הידיים (7 כתבות) והמצח (כתבה אחת). כמו כן חלק מהמחקרים סיפקו מידע אודות הזעת יתר מפצה של הגב (כתבה אחת), תסמונת פריי (כתבה אחת) והזעת יתר הקשורה לארוחה במטופלים סוכרתיים (gustatory sweating). כלל המחקרים דיווחו כי aboBoNT-A הביא לירידה בהזעה ולא דווחו על תופעות לוואי חמורות. כמו כן, שביעות הרצון של מטופלים הייתה גבוהה וניכר שיפור משמעותי באיכות החיים של מטופלים אלה לאחר קבלת הטיפול.

תוצאות מחקר זה מעט מוגבלות שכן ישנה שונות באופן ההזרקה של aboBoNT-A. עם זאת, מחקר זה מתאר את הגישות הטיפוליות השונות ומציג תוצאים חיוביים מאוד של הטיפול לסוגים רבים של הזעת יתר.

מקור: 

Galadari H. et al. Journal of the American Academy of Dermatology (2021). https://doi.org/10.1016/j.jaad.2020.07.123

נושאים קשורים:  מחקרים,  הזעת יתר,  אונבוטוליניום טוקסין A,  תסמונת פריי
תגובות