דעות

גל האומיקרון הוא גל הצוותים הרפואיים - לאן נחזור בגל הבא?

האטת כניסת האומיקרון לישראל קנתה לנו זמן יקר אבל אנחנו בזבזנו אותו. בגל השישי - זה שעדיין אין לו שם - שוב נגלה ב"פתאומיות" שאנחנו במצב חירום כי לא הוספנו מיטות טיפול נמרץ ואין לנו מספיק כוח אדם רפואי

מחלקת קורונה בבית החולים הרצוג בירושלים. צילום: יונתן סינדל/ פלאש 90

עם הגעת המידע על וירוס האומיקרון פעלה המדינה במהירות על מנת לנסות ולעכב את כניסתו של הוריאנט בעל כושר ההדבקה המהירה. התנהלות זו "קנתה לנו זמן" ודחתה את תחילתו של הגל בכחודש ימים. אבל מה בעצם הרווחנו מאותו "זמן קנוי"? האם נערכנו באותה תקופה ומימשנו את ההזדמנות להתחיל להתחסן בזמן? האם ניצלנו את כדור הבדולח שקיבלנו כדי לראות באמצעותו מה קורה בעולם ארבעה שבועות לפני ישראל? נראה שלא. ומאחר שלא עשינו זאת, הרי שכל מה שקנינו זה בעצם את הזכות לדעת מראש שאנחנו הולכים להתרסק...

גל האומיקרון הוא הגל של הצוותים הרפואיים. מלונדון ומניו יורק אנו שומעים שמערכות הבריאות קורסות - לאו דווקא בגלל הצפתן בחולים במצב קשה, אלא בגלל מחסור בנהגי אמבולנס, באחים ובאחיות, וברופאים וברופאות  המתגלים מאומתים לנגיף או נמצאים בבידוד.

חלפו שנתיים מאז התהפכו עלינו חיינו - שנתיים שבהן אנחנו לומדים את הנגיף על צורותיו השונות. למדנו שאמצעי הזהירות וההימנעות חשובים, אבל לא מספיקים. למדנו, שהחיסונים מגנים עלינו מתחלואה קשה וממוות, ובכל זאת נכשלנו בהנחלת המידע לציבור ובשכנוע להפנימו ולאמצו על ידי כלל האוכלוסיה. חוקרים עתידיים יתעמקו בוודאי בסיבות לנתק בין המידע ולאימוצו, בהדחקה ובהדבקה המסיבית - חוצת הגבולות, המעמדות, הרקע הסוציואקונומי והאינטליגנציה - בוירוס הקטלני של הפייק ניוז.

סגירת השמיים המהירה והאטת כניסת האומיקרון לישראל קנו לנו זמן יקר אבל אנחנו בזבזנו אותו: תושבי המדינה, בכך שלא רצנו להתחסן ולא חיסנו את ילדינו, והממשלה בכך שלא הצטיידה במספיק ערכות בדיקה מכל הסוגים, שלא עיבתה את מערך המעבדות, שלא הזרימה למערכת האשפוז את תקני הרופאים והרופאות,  האחים והאחיות ו"מסייעי הלחימה" שהבטיחה כבר ב-11 באוגוסט במסיבת עיתונאים לפני המשבר הקודם, ובכך שהתכחשה לאותה הבטחה בשאננות תקציבית "כי השד לא כל כך נורא".

אז עכשיו מציאות האומיקרון קוראת אותנו שוב לדגל וכמו תמיד אנחנו מגיעים ללא שיהוי. יחד עם זאת, כמו תמיד, טובת מטופלינו עומדת לנגדנו - לא נגיע חולים ולא נגיע מידבקים! נמצא את הדרך הבטוחה לקצר את הבידוד שלנו על ידי בדיקות חוזרות שיוודאו שאנחנו כבר לא מידבקים, כדי שמטופלינו ימשיכו להרגיש בטוחים כשאנחנו מטפלים בהם.

את הגל הנוכחי נעבור, ככה או ככה, אבל השאלה היא לאן נחזור לכשזה יסתיים? לצוותים רפואיים מותשים שגם בין גלי הקורונה עובדים בעומסים בלתי נסבלים. למערכת בריאות חבוטה הסופגת פעם אחר פעם התעללות תקציבית? למערכת בריאות שאינה מסוגלת לשמור על כבוד האדם ופרטיותו כי אלה אינם מדדים חשובים בסט הערכים של אנשי אגף תקציבים "השומרים על הקופה הציבורית"? למערכת בריאות שכבר מזמן אינה זמינה לנו ברגעי המשבר, אפילו הקטנים, כי אין תורים מיידיים לרופא המשפחה כשכואב לנו הגרון, ואין תורים לנוירולוג ילדים כשלילד שלנו כואב הראש?

אז לא מספיקות לנו "תמונות ניצחון" על רקע לוגו של מפלגה זו או אחרת כשמוסיפים שני מיליארד שקל לתקציב הבריאות - צעד חשוב מאוד אבל לא מספיק שכן, על פי כלכלני ה-OECD, הסכום שיבטיח לנו אשפוז מכבד בבתי החולים הפסיכיאטריים, שיכניס את הזקנה מהמסדרון לחדר, שיוסיף מספיק תקנים להכשרת רופאים מומחים שיקצרו את התורים מחצי שנה לשבועיים, הוא 20 מיליארד שקל.

אז לצערי, בגל השישי - זה שעדיין אין לו שם - שוב נגלה ב"פתאומיות" שאנחנו במצב חירום, כי לא הוספנו 321 מיטות טיפול נמרץ ואין לנו מספיק רופאות, רופאים, אחיות ואחים שיטפלו בנו.

נושאים קשורים:  ד''ר זאב פלדמן,  דעות,  חדשות,  קורונה,  אומיקרון,  מחסור ברופאים,  19-COVID
תגובות
אנונימי/ת
19.01.2022, 18:31

רופא שלא זיהומולוג או אפדמיולוג כותב דעה מקצועית על פנדמיה לקהל של רופאים. זה מביך.

אנונימי/ת
19.01.2022, 18:45

ו-4 וטרינרים, 3 דוברות, קב\"ט משרד הבריאות, ואנשים שאפילו זהותם חסויה, מחליטים החלטות כושלות למדינה שלימה בפנדמיה - זה הגיוני, נכון?
כדאי לספור עד 10 לפני שמפרסמים תגובה מביכה..
בושה

אנונימי/ת
20.01.2022, 00:59

הבעיה שהעלת איננה בעיה רפואית!
וירוס לא מוציא אנשים לבידוד, מדיניות כן!
אם הייתה פה החלטה מהיום הראשון ש:
א. כל מי שבקבוצת סיכון יחוסן (בהמלצה לא בכפייה)
ב. כל השאר מסתובבים חופשי
ג. כל שקל פנוי שהולך למטושים, בדיקות, בידודים ועוד דברים שלא קשורים לרפואה פשוט ילך לרפואה.
- היינו היום במצב מעולה. היה צינון חורף (קרא לו אומיקרון או קורונה או שפעת אם סתם URTI) להרבה אנשים והכל היה נראה כרגיל!
האומיקרון לא הוסיף מקרי מוות (ביחס לURTI שיש כל שנה) וכל ההיסטריה שיש בצמרת המדינה וחמור מכך בצמרת משרד הבריאות, לא שינתה בכהוא זה את התוצאות.
לקראת הגל השישי - שחררו, פשוט שחררו.

אנונימי/ת
20.01.2022, 01:01

הכל אמת. אבל יותר חשוב, שחררו את הילדים!
חצי מהצוות שבבית נמצא שם בגלל ילד קטן שנחשף למאומת (שבעולמי כרופא ההגדרה הזו לא קיימת)