חדשות

"שיבא" הוסמך לבצע הדרכה להשתלות קוצב MICRA לרופאים

השבוע נערכה ההדרכה הראשונה לרופאים מבתי"ח שונים בארץ | על פי הנחיות עדכניות של האיגוד הקרדיולוגי האירופאי, יש להשתיל את ה-MICRA כחלופה לקוצבי לב רגילים במטופלים עם אינדיקציות מתאימות

הדרכה להשתלת קוצב לב MICRA ב"שיבא". צילום: דוברות בית החולים

המרכז הרפואי שיבא הוא המרכז הרפואי היחיד בישראל שהוסמך לאחרונה על ידי חברת מדטרוניק הבינלאומית לבצע הדרכות להשתלות קוצב MICRA לרופאים מומחים בהפרעות קצב. כך נמסר מבית החולים בתל השומר. אתמול (ב') נערכה ההדרכה הראשונה בהשתתפות שבעה רופאים מבתי חולים שונים בארץ.

השתלות ה-MICRA מבוצעות במרכז דוידאי להפרעות קצב וקוצבים ב"שיבא", בניהולו של פרופ' רועי בינרט. ההדרכה הראשונה השבוע, הועברה ידי פרופ' איל נוף, מנהל שירות אלקטרופיזיולוגיה פולשנית ומנחה מוסמך להעביר הדרכות בנושא.

ה-MICRA. קפסולת קיצוב זעירה בגודל 2.5 ס"מ, הקטנה ב-90% מקוצב רגיל, ומושתלת באמצעות צנתור ורידי פשוט דרך וריד המפשעה

ה-MICRA היא קפסולת קיצוב זעירה בגודל של 2.5 ס"מ, הקטנה ב-90% מקוצב רגיל, ומושתלת באמצעות צנתור ורידי פשוט דרך וריד המפשעה. המערכת מושתלת ללא התקנים נוספים בגוף; וזאת בהשוואה לקוצבי הלב הסטנדרטיים, הדורשים גם השתלת אלקטרודות שמקשרות בין מדורי הלב לקוצב. בנוסף, השתלת MICRA אינה משאירה אף צלקת בחזה.

הטכנולוגיה מיועדת בשלב זה למטופלים אשר מסיבות טכניות או רפואיות אינם יכולים לעבור השתלת קוצב עם אלקטרודות (כגון מטופלים עם חסימה ורידית) ו/או מטופלים עם סיכון גבוה לזיהום מהשתלה של קוצב לב מסורתי (כגון חולי דיאליזה, מטופלים עם מערכת חיסון מוחלשת, חולים אונקולוגיים ועוד), ואשר בלעדיה היו נותרים ללא מענה רפואי, או עם מענה שאינו אופטימלי ואשר עלול להעמיד אותם בסיכון גבוה לסיבוכים משמעותיים. במהלך השנה האחרונה יותר מ-150 מטופלים עברו השתלת MICRA באינדיקציות שונות.

מחקרים קליניים שפורסמו בשנים האחרונות וכללו אלפי מטופלים שעברו השתלת MICRA הראו שאצל רובם המוחלט של המטופלים השתלת ה-MICRA עברה בהצלחה ושיעור הסיבוכים היה נמוך משמעותית בהשוואה לזה שבהשתלת קוצב לב סטנדרטי (הפחתה של כ-60% בשיעור הסיבוכים). כמו כן, שיעור הזיהומים היה נמוך בצורה משמעותית.

לאור תוצאות הפרסומים הנ"ל והניסיון העולמי החיובי שנצבר בטיפול עם MICRA, האיגוד הקרדיולוגי האירופאי (ESC) המליץ בהנחיות העדכניות שלו בנושא קוצבי לב, שיש להשתיל את ה-MICRA כחלופה לקוצבי לב רגילים במטופלים עם אינדיקציות מתאימות.

נושאים קשורים:  פרופ' רועי בינרט,  פרופ' איל נוף,  בית החולים שיבא,  קוצב MICRA,  חדשות,  השתלת קוצב לב
תגובות