חדשות

משרד הבריאות רוכש תרופות וחיסונים נוספים לאבעבועות הקוף

כמות ראשונית של חיסון דור 3 למניעת smallpox ו-monkeypox הגיעה כבר לישראל לטיפול במגעים שיעמדו באינדיקציות ומתבצע תהליך רכש של תרופות אנטי ויראליות

אבעבועות הקוף. צילום: שאטרסטוק

ועדת הבריאות בראשות ח"כ עידית סילמן קיימה אתמול (ג') דיון בנושא אבעבועות הקוף בעקבות עוד מקרים של המחלה הוויראלית שהתגלו בישראל וברחבי אירופה - עובדה שעדיין גורמת לדאגה בקרב ארגוני הבריאות.

יו"ר הוועדה, ח"כ עידית סילמן, אמרה בדיון: "למדנו בשנים האחרונות איך אירוע פנדמי יכול להביא לשיתוק עולמי. עלינו לדעת ולראות שנעשית הסברה נכונה בקרב כלל האוכלוסיה, בכל האמצעים, מהם גורמי הסיכון, תסמינים, כיצד להתמגן לטפל במחלה ולהימנע מלהדביק אחרים".

ד"ר ליאור הכט שגיא, ממטה בריאות הציבור במשרד הבריאות, הציגה לוועדה את תמונת מצב בתחלואה בישראל והאמצעים שהמשרד נוקט כדי למגרה: נכון להיום יש תשעה  מאומתים באבעבועות הקוף, עוד שלושה מקרים נמצאים בתהליך בדיקה. כולם שוחררו לבידוד בביתם, במצב קליני טוב. כולם גברים שנדבקו בחו"ל, פרט לאחד.

לדבריה, משרד הבריאות מנהל מעקב אחרי כל מקרה חשוד של חשיפה לחולה מאובחן או כאשר מתגלים תסמיני המחלה הכוללים חום מעל 38.5, כאבי ראש, כאבי שרירים וגב, הגדלת בלוטת לימפה, הרגשה כללית רעה ותשישות, פריחה אופיינית.

התפתחות שלפוחיות אבעבועות הקוף. צילום: www.eurosurveillance.org/ משרד הבריאות

עוד מסרה נציגת משרד הבריאות כי קיימת תרופה ייעודית לטיפול במחלה בישראל וכי תרופות אנטי ויראליות נוספות נמצאות בתהליך רכש.

לגבי חיסונים, מסרה, Vaccinia Vaccine הביא למיגור ה-smallpox ונחשב ליעיל גם כנגד monkeypox ובישראל יש מלאי מספק במחסנים לשעת חירום. כמות ראשונית של חיסון דור 3 למניעת smallpox ו-monkeypox הגיעה כבר לישראל לטיפול במגעים שיעמדו באינדיקציות ומתבצע תהליך רכש במקביל.

בנוגע להסברה בנושא אמרה כי יש משרד הבריאות מפרסם הודעות דוברות על חולים חדשים והופק סרטון הסברה בשיתוף עם הקהילה הלהט"בית שהופץ לכלל הארגונים הגאים וכן ברשתות החברתיות. כמו כן נערכות פגישות שוטפות עם ארגוני הקהילה הלהט"בית ועבודה משותפת בהסברה, תוך העברת מסרים מתאימים והפצתם ברשתות התקשורת הייעודיות.

ברחבי העולם אובחנו יותר מ-1,575 מקרים של חולים באבעבועות הקוף במספר רב של מדינות. בשלב הזה, ריבוי המקרים שאובחנו הוא בקרב גברים המקיימים יחסי מין עם גברים, אך חשוב לציין כי גורם הסיכון להדבקה הוא מגע קרוב והדוק מכל סוג שהוא, ולא נטייה מינית.

המקרה הידוע הראשון בהתפרצות הנוכחית זוהה בלונדון ב-7 במאי 2022 אצל נוסע שחזר מניגריה. בימים ובשבועות הבאים דווחו מקרים במספר הולך וגדל של מדינות, דבר שאינו אופייני לאבעבועות רוח.

במשרד הבריאות מציינים כי אבעבועות קוף הינה מחלה ויראלית שמתבטאת לרוב בחום, פריחה שלפוחיתית והגדלה של בלוטות לימפה, ומדגישים כי כל מי שמפתח חום ופריחה שלפוחיתית לאחר חזרה לארץ מחו"ל או שהיה במגע הדוק עם אדם שיש חשש שהוא חולה באבעבועות הקוף, לפנות לרופא המטפל.

נושאים קשורים:  אבעבועות הקוף,  להט"ב,  הסברה,  חיסונים,  משרד הבריאות
תגובות
22.06.2022, 23:37

האם מישהו יודע לומר כמה כל הטוב הזה עולה לנו?