חדשות

מרשמים לקנאביס רפואי יינתנו למטופלים לא רישיון מהיק"ר

תקנות חדשות של משרד הבריאות יאפשרו מרשם לקנאביס רפואי ישירות מרופאים מומחים ויסדירו את הגבייה בעבור המרשמים על ידי הקופות

רשיון/ מרשם לקנאביס רפואי. אילוסטרציה

משרד הבריאות פרסם אמש (ד') להערות הציבור את תקנות מרשם הקנאביס. זאת, לאחר שאמש נדחתה בכנסת הצעת החוק להסדרת השימוש בקנאביס למטרות רפואיות של ח"כ שרן השכל.

התקנות החדשות יבטלו את הצורך בקבלת רשיון קנאביס מהיק"ר - היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות - ויאפשרו מתן קנאביס רפואי במרשם על ידי רופאים מומחים במערכת הציבורית.

התקנות מובאות כעת בהמשך לשיתוף הפעולה בנושא זה עם ח"כ השכל והן מיישמות את מסקנות ועדת ד״ר בועז לב, שתמכה במעבר מרשיונות למרשמים על ידי רופאים. לאחר הערות הציבור, התקנות יועברו לאישור ועדה בכנסת ביחד עם ההנחיות שיסדירו את הגבייה בעבור המרשמים על ידי הקופות.

שר הבריאות ניצן הורוביץ מסר: "הקנאביס הוא טיפול חיוני שמסייע לאנשים רבים שמתמודדים עם סוגים שונים של מצבים רפואיים ומחלות קשות. הגיע הזמן להיפטר מהסטיגמה העתיקה סביב הצמח ולהקל על כל מי שהטיפול הזה מסייע לו. זה בדיוק מה שאנחנו עושים כעת. בדיוק כמו טיפולים חיוניים אחרים, התקנות שפרסמנו יאפשרו לרופאים מומחים לרשום קנאביס רפואי בצורה פשוטה ונגישה. זה יבטיח שמי שזקוק טיפול הזה יקבל אותו בצורה הרבה יותר נגישה ומהירה".

נושאים קשורים:  רישיון לקנאביס,  יק"ר,  משרד הבריאות,  מרשמים,  קנאביס רפואי,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
24.06.2022, 09:50

שהשם ישמור. נדמה שהמחוקק ומשה״ב עיוורים לגודל הכאוס הנוכחי סביב מתן מרשמים לקאנאביס רפואי, ובמקום לתקן את הטעויות- הם מכפילים ומשלשים אותן. אני מומחה לכאב והרדמה שעבר את ההכשרה ולא מעט מעמיתיי עברו אותה- כולם, ללא יוצא מין הכלל טוענים שהקורס לימד אותם טכנית כיצד להנפיק. אבל קלינית, מה לתת, כמה, ואילו הנחיות לתת למטופל לגבי השימוש עצמו- לא ניתנו. אז במקום לשפר את ההרצאות בקורס בהתמקדות קלינית ובמקום להוסיף הכשרה מעשית- וויתרו המכובדים בכלל על הכשרה מקצועית. כל רופא מומחה יוכל לנפק מרשמים. לא ניתפס. כבר עכשיו ישנה חובה לניפוק ברפואה הציבורית. אלה שללא פיקוח כלל ועם פיתוי כלכלי משמעותי, מרבית עמיתיי בחרו לנפק מרשמים ברפואה הפרטית. וכשאין פיקוח כלל והכסף מדבר- אז התוויות, מינונים, הרכבים- הם מגדר המלצה. מהכרותי את התחום אני משער שב3 השנים האחרונות, אלפי אנשים קנו רשיון לקאנאביס, ללא בעיה רפואית כלל ו/או בעיה מינורית שלא עומדת בהתוויות נוהל 106. תתעוררו! זאת טעות איומה. תהיה פה מגיפה של קאנאביס בישראל!

הערותיך חשובות מאוד. ושקולות.

24.06.2022, 11:34

אני אחות מומחית קלינית בפליאציה. בבית החולים שלנו יש שיתוף פעולה בין הרופא שמנפיק את הרשיון ובין האחות המומחית הקלינית שעוקבת אחר המטופלים לאחר קבלת הרשיון ומדריכה אותם. האבה פעמים יש צורך בשינויי מינון ומיהול ואת זה האחות מזהה במעקבים. לאחיות יש מגוון קורסים והדרכות בנושא הטיפול בקנאביס.
מי שלא ישכיל לשלב כוחות ולעבוד יחד עם האחיות לא ייתן את השירות הנכון והאחראי למטופלים שלו.

25.06.2022, 09:07

לידיעתך , כבר יש מגיפה של קנאביס בישראל
בחסות מספר חברות עתירות ממון , מוסטים כל הנימוקים הרפואיים הצידה ונוצרת דהירה בלתי נשלטת להגדלת השימוש בקנאביס
מומחים להתמכרויות לא מפסיקים להתריע , אבל מי מקשיב? בחסות השמות המפורסמים שמונו לניהול חברות הקנאביס כל גופי הרגולציה נכנעים לכסף הגדול
בעוד מספר שנים נחזה במגיפת האוקסיקונטין בגירסה הישראלית: "מגיפת הקנאביס בישראל ", אבל אז ,כבר ייגרם הנזק

אנונימי/ת
25.06.2022, 09:32

כפי שכתבו קודם, מגיפת הקנאביס כבר פה. גם אני מומחית לטיפול לשיכוך כאב. למרפאה בה אני עובדת מגיעים לביקור ראשון, עם כאבי תופת, לפחות 2-3 מטופלים ביום שכבר מקבלים קנאביס ברשיון (והוא עוזר להם לדבריהם, כי הוא מרגיע אותם או עוזר לישון או מקל קצת על הכאב, אבל לא מספיק). בעבר כשרופא סירב להגיש בקשה למשרד הבריאות לרישוי קנאביס רפואי, מטופלים היכו אותו, איימו עליו במיני מיתות משונות או סתם זרקו חפצים בחדר המרפאה מכל הבא ליד. אם כל רופא מומחה יוכל לנפק מרשם לקנאביס רפואי בחסות המדינה, האלימות תתגבר, ותופנה בעיקר נגד רופאי הכאב. קהילת רופאי הכאב כבר איבדה רופא בכיר (ככל הנראה ללא קשר לקנאביס) שנרצח, ואלימות נגד רופאים קיימת גם ללא קשר לקנאביס כידוע. הכתובת נמצאת על הקיר. מפחיד.

אנונימי/ת
25.06.2022, 10:33

אולי נבטל את קונספט חדר המיון? שמעתי שזה גורם לתסיסה ואלימות מצד המטופלים.. מפחיד.

אתם עושים את ההפרדה, נכון?
אלימות נגד רופאים צריכה להיות מטופלת במישור אחר. לא נכון לאסור טיפול מסויים רק כי "אלימות נגד רופאים". אל תתנו תירוץ לאלימים ('זה רק הקנאביס. נוציא אותו מהחוק והם לא יהיו אלימים יותר').
זו סוגיה אחת וזו סוגיה אחרת לגמרי.