חדשות

סטודנטים להנדסה ביו-רפואית הציגו פתרונות טכנולוגיים לרפואה מדויקת

טכנולוגיה לדימות ביופסיה סרטנית, אנליזה לסריקות אולטרסאונד וחלקיקים ננומטריים לטיפול בסרטן שד הם כמה מהעבודות הזוכות בכנס הפרויקטים בפקולטה להנדסה ביו-רפואית בטכניון

הזוכות במקום הראשון, מיה אלמגור (מימין) ורוני ברון. פיתחו טכנולוגיה לדימות ביופסיה סרטנית. צילום: יוסי שרם/ דוברות הטכניון

טכנולוגיה לדימות ביופסיה סרטנית, אנליזה מתקדמת לסריקות אולטרסאונד, פיתוח חלקיקים ננומטריים לטיפול בסרטן שד, פיתוח מקלדת אלטרנטיבית לחולי מיופתיה, טיפול ממוקד במפרצת מוחית והתקן לביש לניבוי התקפי אפילפסיה – אלה הם הפרויקטים הזוכים בכנס הפרויקטים השנתי שהתקיים לאחרונה בפקולטה להנדסה ביו רפואית בטכניון.

הטכנולוגיה לדימות ביופסיה סרטנית לטובת רפואה מדויקת, שפיתחו הסטודנטיות מיה אלמגור ורוני ברון, בהנחיית פרופ' יובל גרעיני, זכתה במקום הראשון בכנס. לדבריהן, "לצורך פיתוח טיפולים אישיים יש לזהות סמנים ביולוגיים המצביעים על נוכחות חלבונים ספציפיים ברקמה. בפרויקט שלנו פותחה שיטה חדשנית לזיהוי יעיל של מספר רב של סמנים ביולוגיים, ובאמצעות שימוש במערכת אופטית ספקטרלית הופק פרופיל מולקולרי של ביופסיות פתולוגיות המסומנות בצבענים פלורסנטיים". כאמור, הטכנולוגיה תסייע באנליזה של תאי סרטן לטובת טיפול מותאם אישית.

לדברי דיקן הפקולטה, פרופ' חיים אזהרי, "כנס הפרויקטים מסכם מחקר של שנה שלמה. בעבודה על הפרויקטים נדרשו הסטודנטים לעבור את כל השלבים הנחוצים במסע מרעיון להגשמתו – מבעיה רפואית מסוימת, דרך הפעלת הדמיון והמחשבה היצירתית ועד הצגתו של פתרון שאפשר ליישם בעולם האמיתי. לשם כך היה על הסטודנטים להשתמש בידע שרכשו כאן בלימודיהם בכל ההיבטים של הנדסה ביו-רפואית. אין לנו ספק שההתנסות המעשית הזאת חושפת אותם לתעשיה הביו-רפואית ומכינה אותם לקראתה".

במקום השני בתחרות זכו גל כרמלי ונעם שלם, בהנחיית ד''ר אלון סיני, ד''ר פיראס מואסי וד''ר ליאור לב טוב. הקבוצה פיתחה אנליזה מתקדמת של סריקות אולטרסאונד לטובת טיפול ברעד שמקורו בשיבושים נוירולוגיים. רעד כזה מטופל בין השאר באמצעות אולטרסאונד ממוקד. טיפול זה מצריך זיהוי מדויק של יעד הטיפול במוח. הסטודנטים שיפרו זיהוי זה, מה שיאפשר שיפור של הטיפול בבעיות אלו.

במקום השלישי זכו עפרי ויזנבליט ונגה ארז, בהנחיית ד"ר אסף זינגר, על פיתוח חלקיקים ננומטריים לטיפול בסרטן שד מסוג Triple-Negative, שכיום אין לו טיפול יעיל. במקום הרביעי זכו בראאה ברייה ובלאל עווד, בהנחיית גילי כמרה וד"ר פיראס מואסי, על פיתוח מקלדת אלטרנטיבית לחולי מיופתיה (מחלת שריר). במקום החמישי – עידו רכבוך ופרלה נמור, בהנחיית מורן לוי ופרופ' נתי קורין, על טיפול ממוקד במפרצת מוחית על ידי מיקרו חלקיקים. בפרס חביב הקהל זכו מאיס חדיד וסברי עסאף, בהנחיית נועם קידר, גליה סגל ופרופ' יעל יניב, על פיתוח התקן לביש לניבוי התקפי אפילפסיה.

בכנס השתתפו 61 סטודנטים בשנתם הרביעית בפקולטה. הם הציגו 30 פרויקטים לשופטים בתחרות – 40 חברי סגל ובוגרי הפקולטה שהשתלבו בתעשיה. את קורס הפרויקטים ריכזו חברי הסגל ד"ר פיראס מואסי ופרופ' נתי קורין והמתרגלות מרב בלנקוביץ ורותם שפירא. את הפרסים לפרויקטים הזוכים תרמו, כבכל שנה, ד''ר דורון וליאת אדלר מחברת Sanolla.

נושאים קשורים:  ביורפואה,  טכנולוגיות רפואיות,  הטכניון,  חדשות,  פרופ' חיים אזהרי,  ד"ר פיראס מואסי
תגובות